Таїрова-Яковлева Т. - Могила Богдана Хмельницького у Суботові та перспективи її пошуків (2020)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2020, Число 4)Ukrainian English

Таїрова-Яковлева Т.

Могила Богдана Хмельницького у Суботові та перспективи її пошуків

Рубрика: ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ

Анотація: Мета дослідження полягає у встановленні місця поховання Б.Хмельницького та можливості пошуку його могили. Приводом для статті послужила заява про виявлення у Суботові під Іллінською церквою склепу (за допомогою геолокації на глибині 4 м). Із метою підтвердити або спростувати ймовірність могили гетьмана під цим храмом проводиться аналіз усіх відомих свідчень про його похорон, включно з повідомленнями Самовидця, С.Величка, Г.Грабянки, аналізується ступінь їх достовірності. Висновки. Тогочасних свідчень, котрі підтверджували б поховання тіла саме в Іллінській церкві, не існує (йшлося лише про «ринкову»). Розглядаються (в тому числі на основі архівних матеріалів Санкт-Петербурґа) процес виникнення історичної традиції про могилу Б.Хмельницького, історія її пошуків і досліджень Суботівської та Михайлівської церков у XIX–XX ст. Уявлення про поховання гетьмана саме в Іллінській церкві виникло в XIX ст. зусиллями священика Р.Орловського, який домагався проведення реставраційних робіт. Історична пам’ять у Суботові була відсутня через непросту долю Правобережжя України, численні «згони» й переселення. Р.Орловський досліджував льохи Суботова, один з яких, мабуть, і було нещодавно виявлено методом геолокації під Іллінською церквою. При цьому польські, російські, українські джерела не підтверджують леґенду про осквернення С.Чарнецьким останків гетьмана. Найвірогіднішим місцем його поховання видається Михайлівська церква Суботова. Саме її з більшим правом, ніж Іллінську, можна називати «ринковою». Саме в ній було поховано Тимоша Хмельницького й у ній, принаймні до кінця XIX ст., існував склеп, який ніхто з істориків не досліджував. Археологічні розкопки на місці Михайлівської церкви представляються дуже перспективними.

Ключові слова: Богдан Хмельницький, могила, Суботів, Іллінська церква, Михайлівська церква.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Таїрова-Яковлева Т. Могила Богдана Хмельницького у Суботові та перспективи її пошуків / Т. Таїрова-Яковлева // Український історичний журнал. - 2020. - Число 4. - С. 21-28. doi: https://doi.org/10.15407/uhj2020.04.021


Бібліографія:

  1. Літопис Самовидця. – К., 1971.
  2. Грушевський М.С. Історія України-Руси. – Т.IX. – Ч.2. – К., 1997.
  3. Гугля В. Суботів Хмельницьких. – Дніпропетровськ, 2006.
  4. Колибенко О.В. Українська спадщина Гната Стеллецького // Історія археології: Дослідники та наукові центри [серія «Археологія і давня історія України», вип.9]. – К., 2012. – С.128.
  5. Кукса Н. Історичні поховання XVII–XVIII ст. в Суботові // Козацька скарбниця. – Вип.3. К., 2006. – С.97.
  6. Чернігівський літопис / Підгот. до друку, передм. і ком. Ю.Мицика // Сіверянський літопис. – 1996. – № 4 (10).
  7. Похилевич Л. Сказания о населенных местностях Киевской губернии. – Біла Церква, 2005.
  8. Смолій В.А., Степанков В.С. Богдан Хмельницький: Соціально-політичний портрет. – К., 2009.
  9. Яковлева Т. Руїна Гетьманщини: від Переяславської ради-2 до Андрусівської угоди (1659–1667 рр.). – К., 2003.
  10. Юра Р.О., Горішній П.А. Археологічні дослідження в Суботові // Український історичний журнал. – 1972. – №1. – С.155.
  11. Юрченко С.Ю. Реставрація Іллінської церкви у Суботові в середині ХІХ ст. мовою документів // Праці Центру пам’яткознавста. – Вип.27. – К., 2015. – С.33–49.